Croatia accommodation Kroatien Ferienwohnung Croazia appartamenti Chorwacja wakacje Horvátországi apartmanok Chorvátsko Chorvatsko ubytování Apartmaji Hrvaška Хорватия Отдых Apartmani Hrvatska Kroatië Appartementen Croatie hébergement Kroatien Ferienwohnungen Croatia apartments

rodinná dovolenka

Chorvátsko ubytovanieChorvátsko dovolenka
Zaujímavé aktivity na rodinnú dovolenku v Chorvátsku

Mnoho ľudí podceňuje výber správnej dovolenkovej destinácie. Náš výber je potrebné prispôsobiť našej situácii, ale napríklad aj vekovej štruktúre našich spoluúčastníkov dovolenky.

Pri výbere destinácie je potrebné zohľadniť záujmy každého člena, aby si dovolenku každý užil podľa svojho - aby si oddýchol a zároveň, aby sa nenudil. Iný výber zvolí skupina mladých akčných ľudí, iný výber seniori na penzii a iný zase rodina s deťmi. Je dobré myslieť na to, že vhodne zvolená a naplánovaná dovolenka dokáže výrazne zlepšovať a utužovať naše partnerské vzťahy, preto sa oplatí venovať patričný čas výberu tej najoptimálnejšej destinácie a spoločnému programu.
My sa teraz budeme zaoberať najviac tým, ako by si na dovolenke mohla počínať rodina s deťmi. Pretože aj rodinná dovolenka sa dá naplánovať bez cestovky.

rodinna dovolenka v Chorvátsku

Atrakcie vhodné pre deti

Rodiny s deťmi vo veľkej miere vyhľadávajú ubytovanie blízko mora neďaleko pláže. Deti si vo vode užijú plno zábavy. Rodičia sú síce nútení byť ostražitejší a dávať na deti viac pozor, ale po celodennom hraní a plávaní ich deti aspoň rýchlo zaspia a rodičia majú aj priestor na vlastné aktivity.

V prípade, že uprednostníme pieskovú pláž pred štrkovou či kamenistou, odľahčíme sa od vymýšľania programu pre našich najmenších. Hranie sa v piesku, stavanie vežičiek, hradov a zakopávanie rôznych vecí im zaberie podstatnú časť času a tvorivo ich zabaví. Obľúbené atrakcie nielen pre najmenších a možnosti rodinného programu.

Najčastejšie navštevované chorvátske letoviská nám (a predovšetkým našim najmenším) ponúkajú aj rôzne iné atrakcie, ako iba pláž. V turistických centrách môžeme nájsť trampolíny, vyhliadkové vláčiky (aj také, ktoré sú určené iba pre deti) a samozrejme šmykľavky do vody či tobogány.

Na vyplnenie programu celej rodiny nám môžu poslúžiť cestičky a cyklotrasy vhodné na bicyklovanie a korčuľovanie. Pre rodinné výlety sú vhodné tiež návštevy historických pamiatok, hradov, zámkov, múzeí a galerií. Našu dovolenku môže obohatiť spoznávanie autentickosti kultúry danej krajiny. Najlepších spôsobom je návšteva lokálnych trhov a miestnych reštaurácií, pubov a barov. Zábavné podniky je najlepšie navštíviť vo večerných a nočných hodinách, ideálne bez detí.

Svoje si v Chorvátsku nájdu aj mamičky

Počas toho, ako sa deti hrajú v piesku, sa mamičky môžu opaľovať na vyhriatej pláži, oddychovať, počúvať hudbu či more alebo čítať knihu. Na mnohých plážach je možné dostať masáž - aj to je jednou z možností oddychu a odreagovania. Potrebujete akčný oddych?

Ak patríme k typu ľudí, ktorý potrebuje stále niečo robiť, nevie oddychovať a ešte aj na dovolenke potrebuje niečo robiť, je tu tie

ž riešenie. Mnohé hotelové bazény ponúkajú napríklad precvičovaný vodný aerobik. Ráno sa na pláži môžeme pridať k skupinkám, ktoré spolu cvičia jógu, behajú, prípadne robia iné pohybové aktivity. Môžeme tiež navštevovať lokálne fitness centrá a využívať služby tamojších domácich trénerov.

Za predpokladu, že nám to rozpočet dovoľuje, môžeme si spríjemniť dovolenku napríklad aj nákupmi v lokálnych butikoch "Všetko za 50Kn", ale aj nákupných centrách.

dovolenka v Chorvátsku s rodinou

Dovolenková činnosť pre oteckov

Samozrejme, že aj oteckovia si radi oddýchnu pri ich obľúbených činnostiach. Či už ich vykonávajú s celou rodinou alebo majú sami pre seba pár hodín denne. Dovolenku treba využiť naplno.

Pri “otcovskej priepustke” bez detí je možné vyskúšať rôzne aktivity, ako plážový či vodný volejbal, ale aj všetky ponúkané vodné adrenalínové športy (splavovanie riek, vodné lyžovanie atď.).
Ak chceme tráviť maximum času s našimi najbližšími a zároveň sa venovať svojim koníčkom, môžeme ich vziať so sebou. Vhodnou spoločnou aktivitou môže byť napríklad rybárčenie.
Rybárčeniu v Chorvátsku síce predchádzajú isté vybavovačky a získanie oprávnenia na rybolov, ale stojí to za to! Mnohí vášniví rybári z rybárskych spolkov chodia na tieto rybačky v spoločných rybárskych tričkách ich klubu. Robia to len kvôli tomu, aby svoj spolok zviditeľnili a mohli zvečniť akýsi “spoločný úspech”.
Pre rodičov sa vo večerných hodinách ponúkajú aktivity, na ktoré si doma počas každodenných povinností nemusia nájsť čas. Po zabezpečení operky pre deti môžu rodičia navštíviť mnoho miest na odreagovanie sa.

Podniky s veľkým parketom, dobrým jedlom a živou hudbou nie sú v Chorvátsku ničím výnimočným. V dovolenkových lokalitách je o dobrú náladu a zábavu vždy postarané. V prípade, že netancujeme, sa môžeme aspoň pozerať na lokálnych skúsených tanečníkov.

Dovolenka v Chorvátsku by mala slúžiť predovšetkým na oddych tela i mysle, odreagovanie sa od povinností, problémov a práce. Stráviť čas mimo domova v krásnom prostredí nám môže taksito pomôcť aj v pracovnej oblasti.

Ak sa napr. potrebujeme nájsť, ak hľadáme spôsoby čomu sa môžeme venovať, prípadne ak chceme začať podnikať ale nevieme ako, dovolenka nám môže zaujímavým spôsobom prospieť - napríklad aj vynáraním nových nápadov pre svoje podnikanie a prácu či objavením novej záľuby. Všetko záleží od nášho naladenia a nastavenia. Ako teda môžeme vidieť, dovolenka pri mori nemusí byť len “luxusom”, či niečím navyše.
Vhodne vybraná a naplánovaná dovolenka nám môže zaujímavým spôsobom pomáhať zmeniť náš život k lepšiemu. Každý si predsa potrebuje nielen oddýchnuť, ale aj nájsť ďalšie inšpirácie a sily na nové životné výzvy či dobrodružstvá.


Chorvatsko