Croatia accommodation Kroatien Ferienwohnung Croazia appartamenti Chorwacja wakacje Horvátországi apartmanok Chorvátsko Chorvatsko ubytování Apartmaji Hrvaška Хорватия Отдых Apartmani Hrvatska Kroatië Appartementen Croatie hébergement Kroatien Ferienwohnungen Croatia apartments

Chorvátsko

Chorvátsko ubytovanieChorvátsko dovolenka
Chorvátsko

Chorvátsko - malebná krajinka ležiaca na Balkánskom polostrove obmývanom Jadranským morom. Rozlohou o čosi väčšia, počtom obyvateľov naopak menšia ako naše Slovensko, no ľudia sú tam rovnako milí, srdeční a prívetiví. Možno aj preto sa stalo obľúbenou dovolenkovou destináciou nejedného Slováka. Relatívne blízka poloha, more, príjemná klíma, prijateľné ceny ako ubytovania tak i atrakcií a všetkého s dovolenkou súvisiaceho, sú jedným z množstva dôvodov, prečo sa práve Chorvátsko stalo vhodným miestom na oddych.

Chorvátsko sa stalo nezávislým štátom v roku 1991, no krajinami sveta bolo uznané až o rok neskôr. Odpojenie od Juhoslávie však neprebehlo v pokoji a potichu. Občianska vojna trvala až do roku 1995, čo bolo veľko ranou pre tamojší cestovný ruch, ktorý na čas ustal. A hoci sa môže zdať, že Chorvátsko je krajina pomerne mladá, zachovalo si vďaka svojej pestrej a búrlivej minulosti množstvo historických pamiatok, ktoré určite stoja za zmienku.

Tak napríklad, azda najznámejší, Diokleciánov palác. Vraj vám to niečo hovorí? Ide o jednu z mnoha pamiatok zapísaných na zozname svetového dedičstva UNESCO, nachádzajúcu sa v druhom najväčšom meste Chorvátska, v Splite. Bol vybudovaný v 4. storočí rímskym cisárom Diokleciánom, za účelom jeho odpočinku. Dodnes v ňom žije okolo 3 000 ľudí z celkového počtu 200 tisíc obyvateľov Splitu. Pri budovaní paláca okolo neho nestálo žiadne mesto, teda dnešný Split doslova a do písmena vyrástol na jeho základoch.

To ho aj značne poznačilo a to hlavne rôznymi prestavbami a prístavbami v benátskom či byzanstkom štýle, no aj napriek tomu ostáva Diokleciánov palác najvýznamnejšou pamiatkou z čias antiky na území Chorvátska. Ide o stavbu natoľko unikátnu, že ju nie je možné porovnávať s ničím, čo sa z antiky zachovalo.
Nedávny architektonický výskum odhalil najväčšie a najzachovalejšie antické podzemné priestory. Ide o majestátne podzemné siene, ktoré svojim členením, rozmermi aj pôdorysom zodpovedajú priestorovému členeniu súkromných reprezentačných siení cisára Diokleciána, ktoré sa nachádzali priamo nad nimi.

O meste Pula ste už zaručene počuli, no viete, že tam stojí šiesty najväčší amfiteáter na svete z 3. storočia pred našim letopočtom? Amfiteáter s kapacitou pre 23 tisíc divákov s elipsovitým pôdorysom a rozmermi 105x132 metrov, dal pre gladiátorske zápasy vybudovať cisár Claudius približne v rovnakom čase ako bolo budované slávne Colosseum. Do dnešnej podoby ho však dal pretvoriť až cisár Vespasián. Za súčasný schátraný vzhľad tejto jedinečnej pamiatky môže len doba jej existencie. V 16. storočí síce nariadila Benátska vláda presťahovanie amfiteátra do Benátok, no vďaka vtedajšiemu senátorovi ostala stavba nedotknutá. Zaujímavosťou amfiteátra je, že pre verejnosť bol sprístupnený až v roku 2000.

V meste Pula sa však nachádza aj pár ďalších pamiatok z rímskych dôb, a to napríklad Herkulova brána, chrám Romy a Augusta, Sergiov oblúk a nemenej zaujímavé múzeum Istrie.

Toto je len zlomok z toho, čo sa dá v Chorvátsku vidieť. Eufraziova bazilika, Katedrála svätého Jakuba ale i historické centrum mesta Dubrovník taktiež stoja za pohľad. Chorvátsko ale oplýva aj prekrásnou prírodou a národnými parkmi. Určite jedným z najkrajších je Národný park Plitvické jazerá, kde sa snúbi azúrovo modrá voda, zurčanie vodopádov a jasne zelená flóra v kontraste s kamennými stenami a zrázmi. Hotový raj na zemi.

Bohatstvo Chorvátska nespočíva len v prístupe ku krištáľovo čistému Jadranu, nie príliš horúcej klíme a upravených plážach. Preto ak nechcete vylihovať na pláži a popíjať drinky, vyrazte do miest. Určite v každom z nich nájdete prekrásny kúsok histórie, či nezameniteľné prírodné scenérie ideálne na relax.

Andrea Tompošová


Chorvatsko